Հին Իտալիայի բնական պայմանները և ազգաբնակչությունը
День: 17 декабря 2019
Տնային 1.
1*Ո՞ր մարմիններն են փոխազդում.
1) դուռըհրելիս—մեխանիկական աշխատանք
2) ծանրաձողը բարձրացնելիս—մեխանիկական աշխատանք
3) քայլելիս—շփման ուժ:
2*Նշված դեպքերից որու՞մ է աշխատանք կատարվում
․ձեռքից բաց թողնված մարմինը ընկնում է գետնին
․կշռաքարը դրված է գետնին
.ապակու հարթ մակերևույթով գլորվում է գնդակ
3*Բանավորքննարկում.
Ջերմային և մագնիսականերևույթներ
Տնային աշխատանք
Դասարանական աշխատաքն
1․Երեք վագոններում միասին կար 1250 պարկ կարտոֆիլ։Այն բանից հետո,երբ առաջին վագոննից 25 պարկ տեղափոխեցին երկրորդ վագոն,75 պարկ՝ երրորդ վագոն և 50 պարկ իջեցրեցին երրորդ վագոնից,վագոններում պարկերի քանակները հավասարվեցին։Քանի՞ պարկ կարտոֆիլ կար սկզբում վագոններից յուրաքանչյուրում։
1250 — 50 = 1200
1200 : 3 = 400
400 + 25 = 425
425 + 75 = 500
400 — 25 = 375
400 — 75 + 50 = 375
1 — 500, 2 — 375, 3 — 375
2․Հինգ հնձվոր 2հա արտը հնձում են 4 օրում։Քանի՞ օրում կհնձեն 3հա արտը 15 հնձվորը(հնձվորների աշխանողունակությունը համարել նույնը)։
Լուծում՝
1 հա – 10.000 մ2
2 հա – 20.000 մ2
20.000 ։ 4 օր = 5000 մ2 1 օրում 5 հնձվորի հնձաց տարածքն է
5000 ։ 5 = 1000 մ2 1 հնձվորի 1 օրյա աշխատանքի արդյունքը
3 հա – 30.000 մ2
30.000 ։ (15 x 1000) = 2 օր
Պատ.՝ 2 օր
3․Ամենաշատը քանի՞ հոգանոց հավասար խմբեր կարելի է կազմել 6-րդ և 7-րդ դասարանցիներից,եթե յուրաքանչյուր խմբում պետք է լինեն հավասար քանակությամբ 6-րդ և 7-րդ դասարանցիներ,ընդ որում 6-րդ դասարանում սովորում են 24 հոգի,7-րդ դասարանում՝ 21 հոգի։
7
4.Փայտե խորանարդի կողմերը ներկած են: Այն բաժանում են 216 հավասար խորանարդների:Այդ փոքրիկ խորանարդներից քանի՞ հատի ոչ մի նիստը ներկած չի լինի:
4 x4 x 4 = 64
5․Մաթեմատիկական դպրոցական օլիմպիադային կրթահամալիրից մասնակցում էր 95 սովորող,իսկ կենգուրույին 80 սովորող,որից 67 սովորող մասնակցում էր երկուսին էլ միարժամանակ։Քանի՞ սովորող էր մասնակցում կամ դպրոցական օլիմպիադային կամ «Կենգուրուին»։
Դասարանական աշխատանք
- Գտե՛ք արտահայտության արժեքը.
ա) (8 · * + 9) ։ (–5), եթե աստղանիշի փոխարեն գրված լինեն + 2,
+ 7, –3, –8 թվերը.
(8 · +2 + 9) ։ (–5) = -5
(8 · +7 + 9) ։ (–5) = -13
(8 · -3 + 9) ։ (–5) = 3
(8 · -8 + 9) ։ (–5) = 11
- a-ի և b-ի ի՞նչ արժեքների դեպքում կստացվի հավասարություն.
ա) 0 : 10 = 0
գ) 10 : 1 = 10
ե) (–10) : 10 = –1
- Գնացքը 3 ժամում անցավ 250 կմ։ Առաջին
ժամում այն անցավ ճանապարհի 40 %-ը,
երկրորդ ժամում՝ մնացածի 40 %-ը։ Քանի՞
կիլոմետր անցավ գնացքը երրորդ ժամում։
250 x 40 : 100 = 100
250 – 100 = 150
150 x 40 : 100 = 60
150 – 60 = 90
- Գնել են երկու տեսակի կոնֆետներ` վճարելով ընդամենը
6500 դրամ: Առաջին տեսակի կոնֆետից, որի 1 կիլոգրամն արժե
2200 դրամ, գնել են 2 կգ: Մնացած գումարով գնել են երկրորդ
տեսակի կոնֆետներ` 1 կիլոգրամը 700 դրամով: Երկրորդ տեսակի
քանի՞ կիլոգրամ կոնֆետ են գնել:
2200 x 2 = 4400
6500 – 4400 = 2100
2100 : 700 = 3
- Կառքի առջևի անիվը 96 պտույտ է կատարում, երբ հետևի անիվը
կատարում է 64 պտույտ: Որքա՞ն է հետևի անիվի շրջագծի երկարությունը,
եթե առջևի անիվինը 2 մ է:
96 x 2 : 64 = 3